email print share on facebook share on twitter share on google+

FIDMARSEILLE 2018 Premios

Segunda vez y Roi Soleil triunfan en el FIDMarseille

por 

- Los españoles Dora García y Albert Serra se llevan ex-aequo el máximo galardón de la competición internacional, mientras Seuls les pirates domina la francesa

Segunda vez y Roi Soleil triunfan en el FIDMarseille
Segunda vez de Dora Garcia y Roi Soleil de Albert Serra

Este artículo está disponible en inglés.

Chaired by Brazilian filmmaker Paula Gaitán, the jury of the international competition at the 29th FIDMarseille has handed the 2018 Grand Prix to two titles ex-aequo: the Belgian-Norwegian production Second Time Around [+lee también:
crítica
tráiler
ficha del filme
]
 by Spaniard Dora Garcia (an enthralling film staged by Brussels-based outfit Auguste Orts, with backing from the Oslo National Academy of the Arts, the Norwegian Artistic Research Programme and the Flanders Audiovisual Fund) and Roi Soleil [+lee también:
tráiler
ficha del filme
]
 by her fellow countryman Albert Serra (produced by Andergraun Films and co-produced by Portugal’s Rosa Filmes).

(El artículo continúa más abajo - Inf. publicitaria)

As for the French competition (the jury for which was chaired by actor Nahuel Perez Biscayart), victory was claimed by Goldilocks Planets [+lee también:
tráiler
ficha del filme
]
 by Gaël Lepingle, while a Special Mention was bestowed upon medium-length film Albertine Vanished by Véronique Aubuy

Also of note is the Award for Best Debut Film scooped by Tomorrow [+lee también:
tráiler
ficha del filme
]
 by Belarusian director Yuliya Shatun, while the Audience Award served to single out two French productions: the feature Carwash by Claude Schmitz and the medium-length title Thunder From the Sea by Israel’s Yotam Ben-David.

Here is the complete list of winners:

International competition

Grand Prix (ex-aequo)
Second Time Around [+lee también:
crítica
tráiler
ficha del filme
]
 - Dora Garcia (Spain/Norway)
Roi Soleil [+lee también:
tráiler
ficha del filme
]
 - Albert Serra (Spain/Portugal)

Special Mention
Las cruces - Carlos Vásquez, Teresa Arrendondo (Chile)

Georges de Beauregard Award
Paul est mort [+lee también:
tráiler
ficha del filme
]
 - Antoni Collot (France)
Special Mention
Tomorrow [+lee también:
tráiler
ficha del filme
]
 – Yuliya Shatun (Belarus)

French competition

Grand Prix
Goldilocks Planets [+lee también:
tráiler
ficha del filme
]
 - Gaël Lepingle (France)

Special Mention
Albertine Vanished – Véronique Aubuy (France) (medium-length film)

Georges de Beauregard Award
Behind Our Eyes – Anton Bialas (France) (medium-length film)

Other awards

Best Debut Film Award
Tomorrow – Yuliya Shatun
Special Mention
Noise Is the Houses - Luciana Foglio, Luján Montes (Argentina)

CNAP Award
Backyard - Khaled Abdulwahed (Germany) (short film)
Special Mention

Second Time Around - Dora Garcia

Meta Cultural Foundation Award
Thunder From the Sea – Yotam Ben-David (France) (medium-length film)

Institut Français Online Criticism Award
No Key – Pascale Bodet (France)
Special Mention

Behind Our Eyes – Anton Bialas

National Association of Research Cinemas Award
An Elephant Sitting Still – Hu Bo (China)
Special Mention
The Wolf House - Joaquín Cociña, Cristóbal León (Chile)

Renaud Victor Award
Tomorrow – Yuliya Shatun

Marseille Espérance Award
Mitra – Jorge León (Belgium/France)
Special Mention

Tomorrow – Yuliya Shatun

High School Students’ Award
Behind Our Eyes – Anton Bialas

Audience Award
Carwash - Claude Schmitz (France)
Thunder From the Sea – Yotam Ben-David

(Traducción del francés)

¿Te ha gustado este artículo? Suscríbete a nuestra newsletter y recibe más artículos como este directamente en tu email.