email print share on Facebook share on Twitter share on reddit pin on Pinterest

FEST ESPINHO 2020 Awards

FEST announces the winners of its 16th edition

by 

- Papicha and Lovemobil were the winners of the Golden Lynx Competition and Guilherme Daniel’s Erva Daninha received the National Grand Prix

FEST announces the winners of its 16th edition
Mounia Meddour's Papicha

FEST’s atypical 16th edition has come to an end. The festival screened almost 100 films in three different cities (Espinho, Porto and Lisbon), indoors and outdoors (with overall sold out drive-in screenings — a new screening format introduced this year), and has now announced this year’s winners (watch the video).

Papicha [+see also:
film review
trailer
interview: Mounia Meddour
film profile
]
, directed by Mounia Meddour, has won the Golden Lynx - Best Feature Fiction Award. Meddour’s feature debut (part of Cannes’ Un Certain Regard in 2019) was considered by the jury to be “an intimate and intense look upon the college free-spirited life of young girls, in a country on the verge of a civil war” as well as “a beautiful portrait of the generations of three Algerian women”, highlighting “the astounding performance by Lyna Khoudri”. Paxton Winters’ Pacificado received an Honorable mention in this category, for its unconventional approach to the police drama formula, capturing “the internal scenery as much as the external side of the favelas; the beauty, the fight and the politics adjacent to it all.” Lovemobil [+see also:
film review
trailer
film profile
]
, directed by Elke Margarete Lehrenkrauss (which had its world premiere in DOK.Fest Munich last year), has been awarded the Golden Lynx - Best Documentary Feature prize.

(The article continues below - Commercial information)

In the Silver Lynx Competition, dedicated to short films from filmmakers under the age of 35 (an encompasses fiction, documentary, animation and experimental films), Tomek Popakul’s Acid Rain stood out to the jury for “the technical quality of the artistic direction and its connection with the theme” and an intelligent use of “the drawing and its cadency, transmitting a rave-like vibe and the complexity of the life of the characters”, winning the Best Animation Short Award.
Anton BialasAt The Entrance of the Night received the Best Experimental Short Award in this section, for “creating a history line, symbolic and emotive, that puts us in the extreme that the characters live in, […] through the humanisation and poetry of the cinematographic composition, well exploited in its most experimental form”. Marshmallows, Duván Duque’s second short film, was awarded the Best Fiction Short Award and Black Lagoon, directed by Felipe Esparza, received the Best Documentary Short Award.

Guilherme Daniel received the National Grand Prix for Erva Daninha, a film the jury considered to be a “consistent, well built, and appealing” film, “that stands out for its surprising narrative and for the subtle terror images”. In the same category, Quando a Luz se Apaga, directed by Tânia Prates, received an Honourable Mention.

Here is the complete list of award winners:

Golden Lynx

Best Feature Fiction
Papicha [+see also:
film review
trailer
interview: Mounia Meddour
film profile
]
- Mounia Meddour (France/Algeria/Belgium)

Honorable Mention
Pacificado - Paxton Winters (Brazil)

Best Documentary Feature
Lovemobil [+see also:
film review
trailer
film profile
]
- Elke Margarete Lehenkrauss (Germany)

Silver Lynx

Best Fiction Short
Marshmallows - Duván Duque (Colombia)
Honorable Mention
All the Fires the Fire
- Ethimis Kosemund (Greece)

Best Documentary Short
Black Lagoon - Felipe Esparza (Peru)

Best Animation Short
Acid Rain - Tomel Popakul (Poland)

Best Experimental Short
At the Entrance of the Night - Anton Bialas (France)
Honorable Mention
Mary, Mary So Contrary - Nelson Yeo (Singapore)

National Grand Prix

Best Portuguese Short Film
Erva Daninha - Guilherme Daniel (Portugal)
Honorable Mention
Quando A Luz Se Apaga - Tânia Prates (Portugal)

Nexxt Academic Competition

Best School Film
Gravedad - Matisse Gonzalez (Germany)
Honorable Mention
Book of Hours - Suzan Noesen (Luxembourg)

FESTinha

Best Film Under-10
Oeil Por Oeil - Thomas Boileau, Alan Guimont,Robin Courtoise, Mathieu Lecroq, Malcolm Hunt, François Briantais (France)

Best Film Under-12
A Lantern In The Night - Fantine Chareyre, Victorien De Cozar, Clara Gacoin, Laura Javel, Emma Malric, Déborah Morali, Maxime Ponsart (France)

Best Film Under-16
Whales Don't Swim - Matthieu Ruyssen (France)

(The article continues below - Commercial information)

Did you enjoy reading this article? Please subscribe to our newsletter to receive more stories like this directly in your inbox.

Privacy Policy