email print share on Facebook share on Twitter share on reddit pin on Pinterest

TESALÓNICA 2018 Premios

Ray & Liz recibe el Alejandro de Oro de Tesalónica

por 

- La cinta autobiográfica de Richard Billingham triunfa en la 59a edición del certamen, mientras Eva Trobisch and Phuttiphong Aroonpheng se quedan con los otros premios principales

Ray & Liz recibe el Alejandro de Oro de Tesalónica
Marisha Triantafyllidou con el premio a la mejor actriz por su interpretación en Her Job (© Ververidis Vasilis/Motionteam)

Este artículo está disponible en inglés.

British photographer, artist and director Richard Billingham’s debut feature, Ray & Liz [+lee también:
crítica
tráiler
entrevista: Richard Billingham
ficha del filme
]
, has won the “Theo Angelopoulos” Golden Alexander for Best Feature Film at the 59th Thessaloniki International Film Festival, which ran from 1-11 November. The prizes were given out yesterday at the closing-night ceremony, held in the Olympion Theatre.

The international jury, comprising the director of the EYE Filmmuseum, Sandra den Hamer, Romanian director Radu Jude, Iranian actress Fatemeh Motamed-Arya (Simin Motamed), Spanish composer Alfonso de Vilallonga and the director of the Contemporary Art Centre of Thessaloniki, Syrago Tsiara, handed the €8,000 prize to the British drama, which serves as a creative memoir of Billingham’s childhood during the Thatcher era.

(El artículo continúa más abajo - Inf. publicitaria)

The second award, the Silver Alexander, was bestowed upon Eva Trobisch’s first feature, All Good [+lee también:
crítica
tráiler
ficha del filme
]
, a drama that follows a woman trying to deny the assault she has fallen victim to. For that performance, leading actress Aenne Schwarz received the Best Actress Award, sharing it with Marisha Triantafyllidou for the Greek female-driven drama Her Job [+lee también:
crítica
tráiler
entrevista: Nikos Labôt
ficha del filme
]
, directed by Nikos Labôt. The Best Actor Award was bestowed upon Danish thesp Jakob Cedergren for his role in Gustav Möller’s The Guilty [+lee también:
crítica
tráiler
entrevista: Gustav Möller
ficha del filme
]
, with the film also being voted as the audience’s favourite.

The other big winner of the night was Phuttiphong Aroonpheng’s debut feature, Manta Ray [+lee también:
crítica
tráiler
ficha del filme
]
, with the Thai director and cinematographer receiving the Special Jury Award for Best Director. The film also picked up the Best Achievement Award for Nawarophaat Rungphiboonsophit’s cinematography, and the Human Values Award from the Hellenic Parliament TV channel.

Finally, the jury handed out two Special Mentions: one to Tribeca winner Smuggling Hendrix [+lee también:
crítica
tráiler
entrevista: Marios Piperides
ficha del filme
]
by Cypriot debutant Marios Piperides and another to Socrates by Alex Moratto, which also scooped the independent prize for the best LGBTQI-themed film, the Mermaid Award.

The Greek Film Centre (GFC) crowned Steve Krikris’ debut, The Waiter [+lee también:
tráiler
ficha del filme
]
, with two awards, one for Best Greek Debut, accompanied by €5,000 in cash, plus the newly introduced Best Location Award from the Hellenic Film Commission, worth €1,500, which went to the film’s location manager, Dimitris Halkiadakis. The GFC also sponsored the Best Virtual Reality Award, valued at €3,000, which was bestowed upon Battlescar by Nico Casavecchia and Μartin Allais.

In the Greek Film Festival 2018 section, Pause [+lee también:
crítica
tráiler
entrevista: Tonia Mishiali
ficha del filme
]
 by Tonia Mishiali snagged the FIPRESCI Award, while Angelos Frantzis’ Still River [+lee también:
crítica
tráiler
entrevista: Angelos Frantzis
ficha del filme
]
 received the Greek Film Critics’ Association Award.

Here is the complete list of winners at the 59th Thessaloniki International Film Festival:

Best Feature Film Award - “Theo Angelopoulos” Golden Alexander
Ray & Liz [+lee también:
crítica
tráiler
entrevista: Richard Billingham
ficha del filme
]
- Richard Billingham (UK)

Special Jury Award - Silver Alexander
All Good [+lee también:
crítica
tráiler
ficha del filme
]
 - Eva Trobisch (Germany)

Special Jury Award for Best Director - Bronze Alexander
Phuttiphong Aroonpheng - Manta Ray [+lee también:
crítica
tráiler
ficha del filme
]
 (Thailand/France/China)

Best Actor Award
Jakob Cedergren - The Guilty [+lee también:
crítica
tráiler
entrevista: Gustav Möller
ficha del filme
]
(Denmark)

Best Actress Award (ex aequo)
Aenne Schwarz - All Good
Marisha Triantafyllidou - Her Job [+lee también:
crítica
tráiler
entrevista: Nikos Labôt
ficha del filme
]
(Greece/France/Serbia)

Special Mentions
Smuggling Hendrix [+lee también:
crítica
tráiler
entrevista: Marios Piperides
ficha del filme
]
 - Marios Piperides (Cyprus/Germany/Greece)
Socrates - Alex Moratto (Brazil)

Best Artistic Achievement for Cinematography
Nawarophaat Rungphiboonsophit - Manta Ray

Virtual Reality Films Competition

Best Film
Battlescar - Nico Casavecchia, Μartin Allais (France/USA) 

FIPRESCI awards

Best Film in the International Competition
Sofia [+lee también:
crítica
tráiler
entrevista: Meryem Benm'Barek
ficha del filme
]
 - Meryem Benm’Barek (France/Qatar)

Best Film in the Greek Film Festival
Pause [+lee también:
crítica
tráiler
entrevista: Tonia Mishiali
ficha del filme
]
 - Tonia Mishiali (Cyprus/Greece)

Greek Film Centre Award
The Waiter [+lee también:
tráiler
ficha del filme
]
- Steve Krikris (Greece)

Hellenic Film Commission Best Location Award
Dimitris Halkiadakis - The Waiter

Greek Film Critics Association Award
Still River [+lee también:
crítica
tráiler
entrevista: Angelos Frantzis
ficha del filme
]
 - Angelos Frantzis (Greece/France/Latvia)

Human Values Award
Manta Ray - Phuttiphong Aroonpheng

Mermaid Award
Socrates
 - Alex Moratto

WIFT Award
Touch Me Not
 [+lee también:
crítica
tráiler
entrevista: Adina Pintilie
ficha del filme
]
 - Adina Pintilie (Romania/Germany/Czech Republic/Bulgaria/France)

Youth jury awards

Best Feature Film Award
The Right Pocket of the Robe [+lee también:
tráiler
ficha del filme
]
 - Yiannis Lapatas (Greece)

Special Youth Jury Award
Scopophilia [+lee también:
tráiler
ficha del filme
]
- Natalia Lampropoulou, Ilektra Aggeletopoulou (Greece)

Fischer audience awards

International Competition Award
The Guilty - Gustav Möller

Greek Film Festival – Michael Cacoyannis Award
Refuge II: The Ice Path - Christos Nikoleris (Greece)

Balkan Survey Award
Butterflies
 [+lee también:
crítica
tráiler
ficha del filme
]
- Tolga Karaçelik (Turkey)

Open Horizons Award
A Twelve-Year Night [+lee también:
crítica
tráiler
entrevista: Álvaro Brechner
ficha del filme
]
 - Álvaro Brechner (Spain/Argentina/France)

(Traducción del inglés)

¿Te ha gustado este artículo? Suscríbete a nuestra newsletter y recibe más artículos como este directamente en tu email.