email print share on Facebook share on Twitter share on reddit pin on Pinterest

BLACK NIGHTS 2018 Prix

Wandering Girl triomphe à Tallinn

par 

- Ce titre colombien et français a gagné le prix du meilleur film et de la meilleure musique en compétition internationale. Les autres prix sont allés à Head Above Water, As I Fall, et Werewolf

Wandering Girl triomphe à Tallinn
L’actrice Lina Sanchez recevant son Grand Prix (© Tallinn Black Nights)

Cet article est disponible en anglais.

Colombian director Rubén Mendoza's Wandering Girl [+lire aussi :
critique
bande-annonce
interview : Rubén Mendoza, Sofía Paz J…
fiche film
]
has triumphed at the 22nd Black Nights Film Festival in Tallinn (16 November-2 December), winning the Grand Prix for Best Film, and Best Music for Las Ānes.

The Best Director Award went to South Korea's Jang Woo-Jin for Winter's Night, and the film also garnered its lead, Seo Young-hwa, the Best Actress Award. 

(L'article continue plus bas - Inf. publicitaire)

Best Actor was shared by Navid Mohammadzadeh from the Iranian film Sheeple, directed by Houman Seyedi, and Dar Salim from the Danish-Swedish co-production Until We Fall [+lire aussi :
critique
bande-annonce
interview : Samanou Acheche Sahlstrøm
fiche film
]
by Samanou Acheche Sahlstrøm.

Indian filmmaker Rajat Kappor won the Best Script Award for Kadakh, and Jean Pierre St-Louis received the Best Cinematographer Award for his work on Canadian director Bernard Emond's A Place to Live

The Polish film Werewolf [+lire aussi :
critique
bande-annonce
interview : Adrian Panek
fiche film
]
by Adrian Panek won the Ecumenical Jury Award and shared the Audience Award with The Guest by Egypt's Hadi El Bagoury.

In the First Feature Competition, French filmmaker Margaux Bonhomme won the Best Film Award for Head Above Water [+lire aussi :
critique
bande-annonce
fiche film
]
, as well as the FIPRESCI Award. 

The jury also gave out two Special Prizes – to As I Fall [+lire aussi :
critique
bande-annonce
interview : Magnus Meyer Arnesen
fiche film
]
by Norway's Magnus Meyer Arensen and Cronofobia [+lire aussi :
critique
bande-annonce
interview : Francesco Rizzi
fiche film
]
by Switzerland's Francesco Rizzi.

The Lithuanian movie Summer Survivors [+lire aussi :
critique
bande-annonce
interview : Marija Kavtaradzė
fiche film
]
by Marija Kavtaradze triumphed in the Baltic Film Competition, and Jaanis Valk's documentary Ahto. Chasing a Dream [+lire aussi :
critique
bande-annonce
fiche film
]
won the Best Estonian Film Award.

Mira by Russian director Denis Shabaev triumphed in the Rebels With a Cause section, and the Award for Best Asian Film by the Network for the Promotion of Asian Cinema (NETPAC) jury went to Kejal by Iran's Nima Salehiyar

Here is the full list of award winners:

Official Selection

Grand Prix for Best Film
Wandering Girl [+lire aussi :
critique
bande-annonce
interview : Rubén Mendoza, Sofía Paz J…
fiche film
]
- Rubén Mendoza (Colombia/France)

Best Director
Jang Woo-jin - Winter’s Night (South Korea)

Best Script 
Rajat Kapoor - Kadakh (India)

Best Actress 
Seo Young-hwa - Winter’s Night (South Korea)

Best Actor 
Navid Mohammadzadeh - Sheeple (Iran)
Dar Salim - Until We Fall [+lire aussi :
critique
bande-annonce
interview : Samanou Acheche Sahlstrøm
fiche film
]
 (Denmark/Sweden)

Best Cinematographer 
Jean Pierre St-Louis - A Place To Live (Canada) 

Best Music
Las Ānes - Wandering Girl  

Ecumenical Jury Prize
Werewolf [+lire aussi :
critique
bande-annonce
interview : Adrian Panek
fiche film
]
- Adrian Panek (Poland/Netherlands/Germany) 

Audience Award
Werewolf - Adrian Panek
The Guest - Hadi El Bagoury (Egypt) 

Award for Best Asian Film from the NETPAC jury
Kejal - Nima Salehiyar (Iran)

First Feature Competition

Best Film Award
Head Above Water [+lire aussi :
critique
bande-annonce
fiche film
]
- Margaux Bonhomme (France)

Special Jury Prize #1
As I Fall [+lire aussi :
critique
bande-annonce
interview : Magnus Meyer Arnesen
fiche film
]
- Magnus Meyer Arensen (Norway)

Special Jury Prize #2
Cronofobia [+lire aussi :
critique
bande-annonce
interview : Francesco Rizzi
fiche film
]
- Francesco Rizzi (Switzerland) 

FIPRESCI Award
Head Above Water - Margaux Bonhomme 

Baltic Film Competition

Best Baltic Film Award
Summer Survivors [+lire aussi :
critique
bande-annonce
interview : Marija Kavtaradzė
fiche film
]
 - Marija Kavtaradze (Lithuania) 

Estonian Film Competition

Best Estonian Film Award
Ahto. Chasing a Dream [+lire aussi :
critique
bande-annonce
fiche film
]
 - Jaanis Valk (Estonia) 

Rebel With a Cause Award
Mira - Denis Shabaev (Russia)

Just Film Youth and Children’s Film Festival

Best Film in the Youth Competition
Hope You’ll Die Next Time :-) [+lire aussi :
bande-annonce
fiche film
]
 - Mihály Schwechtje (Hungary)

PÖFF Shorts

Best Short Film 
All Inclusive - Corina Schwingruber Ilić (Switzerland)

Best Animated Film
Egg - Martina Scarpelli (Italy) 

Lifetime Achievement Awards
Liv Ullmann (Norway)
Ivars Seleckis (Latvia)
Mark Soosaar (Estonia)

(Traduit de l'anglais)

Vous avez aimé cet article ? Abonnez-vous à notre newsletter et recevez plus d'articles comme celui-ci, directement dans votre boîte mail.