email print share on facebook share on twitter share on google+

FIDMARSEILLE 2018 Premi

Segunda vez e Roi Soleil trionfano al FIDMarseille

di 

- Gli spagnoli Dora Garcia e Albert Serra vincono ex-aequo la competizione internazionale. Seuls les pirates domina la competizione francese

Segunda vez e Roi Soleil trionfano al FIDMarseille
Segunda vez di Dora Garcia e Roi Soleil di Albert Serra

Questo articolo è disponibile in inglese.

Chaired by Brazilian filmmaker Paula Gaitán, the jury of the international competition at the 29th FIDMarseille has handed the 2018 Grand Prix to two titles ex-aequo: the Belgian-Norwegian production Second Time Around [+leggi anche:
recensione
trailer
scheda film
]
 by Spaniard Dora Garcia (an enthralling film staged by Brussels-based outfit Auguste Orts, with backing from the Oslo National Academy of the Arts, the Norwegian Artistic Research Programme and the Flanders Audiovisual Fund) and Roi Soleil [+leggi anche:
trailer
scheda film
]
 by her fellow countryman Albert Serra (produced by Andergraun Films and co-produced by Portugal’s Rosa Filmes).

(L'articolo continua qui sotto - Inf. pubblicitaria)

As for the French competition (the jury for which was chaired by actor Nahuel Perez Biscayart), victory was claimed by Goldilocks Planets [+leggi anche:
trailer
scheda film
]
 by Gaël Lepingle, while a Special Mention was bestowed upon medium-length film Albertine Vanished by Véronique Aubuy

Also of note is the Award for Best Debut Film scooped by Tomorrow [+leggi anche:
trailer
scheda film
]
 by Belarusian director Yuliya Shatun, while the Audience Award served to single out two French productions: the feature Carwash by Claude Schmitz and the medium-length title Thunder From the Sea by Israel’s Yotam Ben-David.

Here is the complete list of winners:

International competition

Grand Prix (ex-aequo)
Second Time Around [+leggi anche:
recensione
trailer
scheda film
]
 - Dora Garcia (Spain/Norway)
Roi Soleil [+leggi anche:
trailer
scheda film
]
 - Albert Serra (Spain/Portugal)

Special Mention
Las cruces - Carlos Vásquez, Teresa Arrendondo (Chile)

Georges de Beauregard Award
Paul est mort [+leggi anche:
trailer
scheda film
]
 - Antoni Collot (France)
Special Mention
Tomorrow [+leggi anche:
trailer
scheda film
]
 – Yuliya Shatun (Belarus)

French competition

Grand Prix
Goldilocks Planets [+leggi anche:
trailer
scheda film
]
 - Gaël Lepingle (France)

Special Mention
Albertine Vanished – Véronique Aubuy (France) (medium-length film)

Georges de Beauregard Award
Behind Our Eyes – Anton Bialas (France) (medium-length film)

Other awards

Best Debut Film Award
Tomorrow – Yuliya Shatun
Special Mention
Noise Is the Houses - Luciana Foglio, Luján Montes (Argentina)

CNAP Award
Backyard - Khaled Abdulwahed (Germany) (short film)
Special Mention

Second Time Around - Dora Garcia

Meta Cultural Foundation Award
Thunder From the Sea – Yotam Ben-David (France) (medium-length film)

Institut Français Online Criticism Award
No Key – Pascale Bodet (France)
Special Mention

Behind Our Eyes – Anton Bialas

National Association of Research Cinemas Award
An Elephant Sitting Still – Hu Bo (China)
Special Mention
The Wolf House - Joaquín Cociña, Cristóbal León (Chile)

Renaud Victor Award
Tomorrow – Yuliya Shatun

Marseille Espérance Award
Mitra [+leggi anche:
trailer
scheda film
]
 – Jorge León (Belgium/France)
Special Mention

Tomorrow – Yuliya Shatun

High School Students’ Award
Behind Our Eyes – Anton Bialas

Audience Award
Carwash - Claude Schmitz (France)
Thunder From the Sea – Yotam Ben-David

(Tradotto dal francese)

Ti è piaciuto questo articolo? Iscriviti alla nostra newsletter per ricevere altri articoli direttamente nella tua casella di posta.